mrkvove tasticky zo spaldovej muky

Keď mi starká poslala domáci slivkový lekvár, hneď som vedela, čo s ním urobím – mrkvové taštičky! Skoro som na túto super dobrotu aj zabudla a dlho som ju nerobila, naposledy možno pred rokom.

Mrkvové taštičky alebo mrkvové šatôčky sú podľa mňa skvelým zdravým dezertom na studené januárové dni. Do cesta ide samozrejme mrkva (čo je super, že si dáme aj nejakú zeleninku) a netreba pridávať žiadny cukor.

Vďaka lekváru a mrkve sú taštičky prirodzene sladké. Ja som ich navyše urobila zo špaldovej múky, ktorá má jemne sladký orieškový nádych a perfektne do tohto dezertu pasuje. A tiež vďaka mrkve, špaldovej múke, domácemu lekváru a takmer žiadnemu cukru je to podľa mňa aj celkom zdravá dobrota.

Navyše sú mrkvové taštičky celkom sýte, preto nemusia slúžiť len ako maškrta, ale napríklad aj ako chutné raňajky, či desiata. U nás sa po nich len tak zaprášilo 🙂

Ja som cesto rozdelila na štvorce, ktoré som prekladala napoly, bolo to pre mňa najjednoduchšie. Ak chcete krajší tvar, môžete ich preložiť diagonálne a vytvoriť tak malé trojuholníky, prípadne si pomôcť väčšími okrúhlymi vykrajovačkami a vytvoriť tak oblé taštičky.

mrkove tasticky zdrave recept

Tak poďme na recept:

  • 300g špaldovej múky
  • 200g masla
  • 250g mrkvy
  • 1/2 balenia kypriaceho prášku do pečiva
  • štipka soli
  • slivkový lekvár na plnenie
  • vanilkový alebo škoricový cukor na poprášenie

Postup:

Postup je veľmi jednoduchý. V miske zmiešame múku s práškom do pečiva a soľou, pridáme najemno nastrúhanú mrkvu a zmäknuté maslo. Všetko spolu dobre spracujeme na hladké cesto.

Cesto  odložíme asi na hodinku do chladničky odležať, aby sa nám s ním lepšie pracovalo a nelepilo sa.

Po hodinke cesto rozvaľkáme na pomúčenej doske asi na hrúbku 3 mm. Cesto rozrežeme na štvorce veľké asi 7x7cm, alebo podľa toho, aké veľké či malé chcete taštičky mať.

Na každý kúsok pridáme cca 1 čajovú lyžičku slivkového lekváru (alebo toľko, aby sa nám taštičky dali dobre zatvoriť). Kraje dobre pritlačíme, môžeme jemne dozdobiť odtlačkami vidličky.

Taštičky poukladáme na plech vystlaný papierom na pečenie a dáme piecť do rúry vyhriatej na 180°C dozlatista. U mňa stačilo 15-20 minút.

Teplé upečené taštičky ešte môžeme poprášiť vanilkovým alebo škoricovým cukrom. Dobrú chuť.

mrkvove satocky

Share: