Tipy ako si uzit jar

Aj keď je zatiaľ to jarné počasie také všelijaké a premenlivé, nevadí. Pretože vo vzduchu bezpochyby cítiť jar a vonku sa všetko začína zelenať a kvitnúť. Preto mi jarnú náladu už nevezme ani vietor ani dážď.

Milujem toto ročné obdobie a sviežosť, ktorú so sebou prináša. A mám aj zoznam aktivít a tipov, ktoré si plánujem užiť.

1. Nasadiť kvety na balkón 

Projekt balkónik sme začali už minulý rok, kedy sme ho pokryli drevenou skladacou podlahou. Tento rok to treba doladiť a vytvoriť z neho rajskú oázu na kávičkovanie :-).

Máme pripravené nové pohodlné kresielka a nasadené kvety s bylinkami. Na čerstvé bylinky sa teším najviac, pretože ich do varenia často používam. Zvolila som 2 bazalky (tú stále treba do cestovín), tymián, rozmarín, šalviu a mätu.

Z kvietkov máme nasadené levandule, klinčeky, begónie a muškáty. Akože ešte som na našom balkóne nič nepestovala a netuším, či som vybrala vhodné rastlinky vzhľadom na tieň/slnko, ktoré potrebujú mať. Tak uvidíme. V každom prípade z nich mám radosť.

2. Čerstvé kvety vo váze 

Na jedálenskom stole nesmie na jar chýbať váza s čerstvými kvetmi. Úplne to dokáže zmeniť atmosféru. Čo viac k tomu dodať.

jarne tipy

Čerstvé kvety vo váze a balkónové prípravy.

3. Vytriediť šatník 

Ako som v úvode napísala, tento rok je tá jar taká všelijaká. Akoby urobila jeden krok vpred, dva kroky vzad a tak ďalej. Počas jedného dňa sa dokáže vystriedať slnko, sneh, vietor, dážď a potom zas slnko. Preto som si šatník zo zimného na letný ešte neprehodila, ale už sa teším ako zimné bundy a kabáty poskladám do skrine a nahradím jarnými kúskami. Chce to veľké upratovanie a triedenie šatníka. A samozrejme, už fakt potrebujem ísť na nákupy.

4. Pripraviť si zelené smoothie 

Moja obľúbená kombinácia je banán, stonkový zeler, baby špenát, hlávkový šalát a mandľové mlieko. 

Výborné sú aj kvalitné zelené potraviny a zmesi zo superpotravín, ktoré stačí zmiešať s vodou a dopriať si dávku vitamínov.

5. Vypestovať si na okne žeruchu 

Žerucha je veľmi zdravá a chutná a pre mňa je jedným zo symbolov jari. Je pritom také ľahké si ju vypestovať, stačí semienka nasypať na navlhčenú vatu a každý deň orosiť. Za 5 dní je žerucha pripravená na konzumáciu. Už len spraviť nejakú dobrú nátierku (odporúčam bryndzovú s nastrúhanou mrkvou) a posypať chlebík čerstvou žeruchou.

6. Kúpiť si niečo ružové 

Ružová je taká pozitívna ženská farba, proste mi robí dobrú náladu. Chcela by som tento rok doplniť nejaké nové šálky a taniere v tejto farbe. A servírovať si v nich ľahké jedlo plné vitamínov.

jarny bucket

Žerucha sa pýta na chlebík a z ružového taniera je radosť jesť.


7. Umyť okná 

Aktivita typicky spojená s jarným upratovaním, ktorú nie každý obľubuje. Je to síce makačka ( dalo to zabrať mojim kancelárskym ručičkám aj chrbátiku), ale ten pocit zadosťučinenia, keď čistými vyleštenými oknami prúdia slnečné lúče proste stojí za to.

8. Tráviť čo najviac času v prírode 

Turistika, prechádzka, grilovačka na rybačke, bicykle - to všetko sú naše obľúbené aktivity, ktoré nás dobíjajú energiou.

ako si uzit jar

Jarné umývanie okien, hneď je to lepšie.

9. Rozhýbať sa cvičením 

Keď to už situácia dovolí, neviem sa dočkať na hodiny jógy, ktoré som minulý rok pravidelne navštevovala a naozaj ma posúvali dopredu. Teraz tiež cvičím doma, ale pod dohľadom trénera je to niečo celkom iné. Taktiež som začala s formovaním postavy, ktorú pred letom potrebujem “vyladiť” 😀

10. Namiešať si drink 

Áno, aj to je jarná záležitosť. Vychutnať si v piatok po práci zaslúžený Aperol Spritz, pohár ružového vínka alebo niečo podobné s jarným nádychom. Či už s vyloženými nohami na balkóne alebo vonku s kamarátkou, psychohygiena musí byť.

Tak to boli moje jarné plány, máte aj vy svoj zoznam? Budem rada, ak mi napíšete tipy na vaše obľúbené jarné aktivity do komentárov.

Share: